Od marca "Rodzina 3 plus" z 50% ulgą

Od 29 lutego 2016 doładuj swoją e-kartę w najbliższym Punkcie Doładowań Biletów.

Ulgi dla rodzin wielodzietnych Zarząd Międzygminnego Związku Komunikacyjnego wprowadził w styczniu 2015 roku. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać członkowie tych rodzin, którzy nie przekroczyli 20 roku życia. Okazało się, że koszty z tym związane są zbyt duże. W tegorocznym budżecie MZK może zabraknąć nawet milion złotych. Stąd decyzja Zarządu Związku (podjęta 29 stycznia) o zawieszeniu ulgi i wprowadzeniu od marca 50% opłaty za przejazdy. W praktyce ulga przestanie obowiązywać, ponieważ zdecydowana większość osób korzystających z dotychczasowych przywilejów płaciłaby połowę za przejazdy komunikacją miejską już teraz.   

Zarząd MZK rozpatrywał różne warianty mające na celu poprawę sytuacji finansowej. Brano pod uwagę m.in. likwidację biletu za złotówkę. Ostatecznie z tego zrezygnowano i przegłosowano zawieszenie ulgi dla rodzin wielodzietnych. Znaczącym argumentem były dane, z których wynika, że z ulgi tej korzysta wielu mieszkańców gmin, które nie należą do MZK i nie dotują działalności Związku. Tylko w samym Wodzisławiu wydano 143 karty. Pieniądze przekazywane przez miasta i gminy członkowskie w zdecydowanej większości przeznaczane są właśnie na refundację wprowadzanych ulg. W tym roku samorządy nie przewidują dodatkowej dotacji. Sytuacja może się zmienić w kolejnych latach, dlatego też ulga jest zawieszona, a nie zlikwidowana.

Do tej pory wydano łącznie 2,5 tys. kart upoważniających do bezpłatnego przejazdu z racji posiadania karty "Rodzina 3 plus". Ogólnie blisko 15 tys. pasażerów korzysta z e-biletu okresowego, a ponad 37 tys. z tzw. elektronicznej portmonetki. Największa liczba rodzin korzystających z bezpłatnych przejazdów to mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. Jest ich blisko 1300, w Radlinie 172, w Czerwionce-Leszczynach 163, w Pawłowicach 138, Pszowie 123, w Mszanie 77, w Marklowicach 76, w Rydułtowach 72, w Suszcu 41 i w Żorach 36. W tym ostatnim przypadku e-bilet wykorzystywany jest do podróżowania poza granice miasta. W samym mieście komunikacja jest bezpłatna dla wszystkich mieszkańców.      

Bezpłatne przejazdy przestaną obowiązywać 1 marca. Od tego czasu należy doładowywać posiadaną e-kartę w najbliższym punkcie doładowań. Przez pierwsze dwa tygodnie obowiązywania nowych zasad kontrolerzy będą pouczać pasażerów i kierować do punktów doładowań. 

       

 

Ostatnio zmieniany środa, 17 luty 2016 12:13

Krótko o MZK

  • MZK jest prężnie rozwijającą się organizacją. Zapewnia integrację w sferze zarządzania komunikacją miejską na obszarze gmin tworzących Związek. Komunikacja organizowana jest zgodnie z potrzebami gmin, uwzględnia potrzeby społeczności lokalnej i wzrost wykorzystania środków finansowych.

    Czytaj dalej...