Kasowniki

  • Start /
  • Informacje /
  • Więcej informacji /
  • Kasowniki
Rodzaje kasowników

Kasownik ma wbudowany czytnik zbliżeniowy kart bezkontaktowych, umożliwiający rejestrację przejazdu i pobieranie opłat za przejazd. W każdym autobusie będą znajdywały się dwa rodzaje kasowników:

Klawiatura mechaniczna

Klawiatura składa się z 3 przycisków spełniających określone funkcje:

  • N - kasowanie z elektronicznej portmonetki biletu normalnego oraz kasowanie opłaty normalnej za przejazd innych osób lub przewóz bagażu, zwierząt, itd.
  • U - kasowanie z elektronicznej portmonetki biletu ulgowego oraz kasowanie opłaty ulgowej za inne osoby, posiadające uprawnienia do ulgi
  • i - pojedyncze naciśnięcie rozpoczyna tryb sprawdzenia stanu karty (e-kartę należy przyłożyć do czytnika do 5 sekund od wciśnięcia klawisza i trzymać tak długo jak chcemy, żeby komunikat był wyświetlany); dwukrotne naciśnięcie, a następnie włożenie e-karty do kieszeni kasownika doładowującego aktywuje na karcie środki z doładowania internetowego (przeniesienie biletu na dyskietkę)

Wyświetlacz

W stanie czuwania wyświetla aktualną godzinę, datę oraz nazwę przystanku, poza tym służy także do wyświetlania komunikatów:

  • o wysokość pobranej opłaty oraz aktualny stan konta w przypadku rejestracji przejazdu
  • informacja o stanie operacji
  • komunikat o braku wystarczających środków umożliwiających rejestrację przejazdu (komunikat: "brak punktów")
  • informacja o blokadzie kasownika uruchomionej przez kierowcę lub kontrolera.

Wszystkie komunikaty na wyświetlaczu kasownika są wyświetlane tak długo, jak długo elektroniczna dyskietka jest przyłożona do jego czytnika.

Sygnalizacja dźwiękowa i świetlna

W celu potwierdzenia prawidłowej rejestracji przejazdu przez kasownik, lampka zostaje podświetlona oraz pojawia się pojedynczy sygnał dźwiękowy. Świecąca na czerwono lampka wraz z potrójnym sygnałem dźwiękowym i komunikatem na wyświetlaczu sygnalizują sytuacje uniemożliwiające zarejestrowanie przejazdu, np. brak środków na koncie elektronicznej portmonetki lub brak ważnych biletów okresowych, blokada dyskietki e-biletu (np. upłynięcie daty ważności e-karty, umieszczenie e-karty na 'czarnej liście"), itp. W tych sytuacjach pasażer zobowiązany jest zakupić bilet papierowy u kierowcy.

W przypadku upłynięcia terminu ważności uprawnień do przejazdów ulgowych, kasownik pobierze opłatę jak za przejazd 'normalny' bez jakiejkolwiek sygnalizacji świetlnej bądź dźwiękowej

MZK

Krótko o MZK

MZK jest prężnie rozwijającą się organizacją. Zapewnia integrację w sferze zarządzania komunikacją miejską na obszarze gmin tworzących Związek. Komunikacja organizowana jest zgodnie z potrzebami gmin, uwzględnia potrzeby społeczności lokalnej i wzrost wykorzystania środków finansowych.

Biuro Obsługi Klienta

MZK Jastrzębie
ul. Przemysłowa 1
44-335 Jastrzębie-Zdrój

+48 32 475 14 02