Krótko o e-BILECIE

  

Postać e-biletu

System e-biletu zakładał zamianę biletu papierowego na bilet elektroniczny w formie bezkontaktowej dyskietki wielokrotnego użytku (e-karty).

Od kiedy?

Karta miejska w postaci programowalnej karty elektronicznej wprowadzona została do użytku w komunikacji miejskiej organizowanej przez Międzygminny Związek Komunikacyjny w maju 2015 roku. Bilety w formie papierowej zostały wycofane z użytku w II połowie 2015 roku. 

Jakie informacje są zapisane na karcie?

E-karta spersonalizowana jest nośnikiem informacji, na którym zakodowane są nie tylko bilety jednorazowe i okresowe, ale także dane pasażera (imię, nazwisko, dane adresowe), numer klienta oraz terminowe lub bezterminowe uprawnienia do zniżek. 

Na elektronicznej portmonetce (e-karcie na okaziciela) znajdują się wyłącznie środki na przejazdy jednorazowe.

Rodzaje i wygląd e-karty

E-karta ma format tradycyjnej karty bankomatowej z elektronicznym układem pamięciowym, służącym do zapisywania danych użytkownika oraz kontraktów biletowych. Na rewersie widnieją logo i dane adresowe MZK oraz numer identyfikacyjny e-karty. 

I Karta imienna (spersonalizowana) = e-bilet elektroniczny okresowy + elektroniczna portmonetka

 • służy do zapisu e-biletów okresowych, jednak istnieje możliwość wykorzystania jej także jako elektronicznej portmonetki; na e-karcie imiennej można jednocześnie mieć zakodowane najwyżej dwa różne kontrakty okresowe i elektryczną portmonetkę (patrz poniżej),
 • wydawana w Biurze Obsłgugi Klienta w siedzibie ZZK na podstawie prawidłowo wypełnionego wniosku,
 • doładowywana w BOK, Punktach Doładowań Biletów (ponad 100 punktów rozmieszczonych na całym obszarze działania MZK),
 • z przejazdów zakodowanych na karcie imiennej na bilecie okresowym będzie mógł skorzystać wyłącznie właściciel e-karty,
 • aby zarejestrować przejazd innych osób lub przewóz bagażu na karcie imiennej muszą znajdować się środki na elektronicznej portmonetce (na przejazdy jednorazowe),
 • na awersie znajduje się pole na imię, nazwisko i zdjęcie użytkownika oraz herb miasta (gminy), w którym mieszka,

II Elektroniczna portmonetka = e-bilet elektroniczny jednorazowy

 • służy do opłaty za przejazdy jednorazowe,
 • portmonetka niespersonalizowana do nabycia BEZ KONIECZNOŚCI WYPEŁNIANIA WNIOSKU w Punktach Doładowań Biletów

wykaz PDB

 • portmonetka spersonalizowana wydawana jest tak jak e-karta imienna - w BOK na podstawie wypełnionego wniosku (patrz wyżej),
 • doładowywana w BOK (Biuro Obsługi Klienta w siedzibie MZK), Punktach Doładowań Biletów oraz w przypadku spersonalizowanej portmonetki w serwisie internetowym e-biletu,
 • za pomocą portmonetki możemy zapłacić za przejazd kilku osób jednocześnie (niezależnie od rodzaju biletu), za przewóz zwierząt, bagażu itp.,

doładowania online są możliwe tylko w przypadku e-kart spersonalizowanych

e-portmonetek wydanych na okaziciela nie będzie można doładować przez internet

aby dokonać personalizacji e-karty należy udać się z dyskietką do BOK w siedzibie MZK

MZK

System e-biletu ułatwia pasażerom sposób nabywania biletu i podróżowania autobusami komunikacji miejskiej organizowanej przez Międzygminny Związek Komunikacyjny.
Ponadto umożliwia wszechstronną analizę związaną z obsługą ruchu pasażerskiego w autobusach oraz redukcję kosztów produkcji i dystrybucji biletów. 

Trwałość 

Jeden bilet w postaci poręcznej, odpornej na zniszczenia karty elektronicznej wielokrotnego użytku.

Łatwy dostęp i wygoda

Szeroka sieć punktów doładowań biletów (Biuro Obsługi Klienta, Punkty Doładowań Biletów, Terminale i Kasowniki Doładowujące przelewy internetowe).

Bezpieczeństwo

Możliwość odtworzenia karty w przypadku kradzieży, ochrona danych zapisanych na karcie (dane będą chronione fizycznie oraz przez specjalne systemy teleinformatyczne).

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 wrzesień 2022 11:45

Krótko o MZK

 • MZK jest prężnie rozwijającą się organizacją. Zapewnia integrację w sferze zarządzania komunikacją miejską na obszarze gmin tworzących Związek. Komunikacja organizowana jest zgodnie z potrzebami gmin, uwzględnia potrzeby społeczności lokalnej i wzrost wykorzystania środków finansowych.

  Czytaj dalej...